umiejętność rozumienia ze słuchu
umiejętność rozumienia ze słuchu

Jak rozwijać umiejętność rozumienia ze słuchu w języku obcym?

Jak rozwijać umiejętność rozumienia ze słuchu w języku obcym?

Obok mówienia, pisania i czytania, rozumienie ze słuchu w obcym języku należy do podstawowych umiejętności, które nabywasz w całym procesie nauki języka. Jednocześnie to właśnie ta kompetencja językowa sprawia uczącym się osobom najwięcej problemów. W tym artykule postaramy się przedstawić Ci, jak poprawić umiejętność rozumienia ze słuchu wypowiedzi w języku obcym!

Rozumienie ze słuchu w obcym języku 

Jeśli nawet po wielu latach nauki języka obcego, włączając film w tym języku, nadal potrzebujesz napisów lub lektora — nie martw się — nie ma w tym nic dziwnego! Rozumienie ze słuchu w języku obcym znacząco utrudniają takie czynniki, jak szybkie tempo wypowiedzi, inny akcent, różnice w intonacji, całe mnóstwo np. czasowników frazowych (phrasal verbs) czy przykładów mowy potocznej. O ile w kwestii oglądania filmów, wystarczy uruchomić wybraną opcję tłumaczenia, o tyle podczas konferencji służbowej lub choćby na wakacjach, nie ma możliwości korzystania z tego typu kół ratunkowych.

Sytuacji nie ułatwia fakt, że nawet znajomość najtrudniejszych słówek i najbardziej zagmatwanych reguł gramatycznych może zdać się na nic, jeśli nie wyłapiesz ich z wypowiedzi. Podobnie do każdej innej kompetencji językowej — słuchania również trzeba się uczyć! Im więcej czasu i zaangażowania wykażesz, tym szybciej zobaczysz (usłyszysz!) efekty! Przedstawiamy Ci kilka sprawdzonych sposobów na szlifowanie umiejętności rozumienia ze słuchu języka obcego!

5 sposób na to, jak poprawić umiejętność rozumienia ze słuchu

Przedstawiamy Ci zestawienie sposobów na poprawę sprawności rozumienia ze słuchu w języku obcym oraz podpowiadamy, jak z nich korzystać, by były efektywne i przyjemne! 

1. Dialog — słuchaj, rozmawiaj, dopytuj! 

 

Najpełniejsza odpowiedź na pytanie: jak poprawić umiejętność rozumienia ze słuchu w języku obcym kryje się w słowie „rozmowa”! I to nie jakakolwiek rozmowa! Największy potencjał ma tutaj indywidualny kontakt z lektorem, który:

  • posługuje się poprawną odmianą języka obcego;
  • ma odpowiedni akcent i wie, jak wytłumaczyć Ci zasady wymowy;
  • będzie z uwagą podążać za Tobą w rozmowie — zatrzyma się, kiedy trzeba, odpowie na pytania, rozwieje wątpliwości;
  • dostosuje tempo wypowiedzi i poziom jej zaawansowania do Twoich umiejętności językowych!

Rozmowa z lektorem pozwoli Ci też uniknąć utrwalania złych nawyków w mówieniu, o które wcale nie tak trudno w kontakcie z osobami nieposiadającymi odpowiednich kompetencji (nawet, jeśli płynnie posługują się one danym językiem).

2. Jak poprawić umiejętność rozumienia ze słuchu oglądając filmy i seriale?

 

To, że warto oglądać filmy i seriale w języku, którego chcesz się nauczyć, powinno być oczywiste. Jednak chcielibyśmy, by równie oczywiste było to, jak to robić!

Jeśli oglądasz program, serial czy film w języku, którego się uczysz — rób przerwy np. po każdym niezrozumianym zdaniu. Następnie kilkukrotnie powtarzaj odsłuch. Zamiast od razu wypisywać obcobrzmiące słówka — spróbuj najpierw wychwycić ogólny sens wypowiedzi. Metoda „od ogółu do szczegółu” pozwoli Ci skupić się na uchwyceniu przekazu, a o to Ci przecież chodzi. Ponadto prawdopodobnie znasz znaczenie wielu słówek i zwrotów, które po pierwszym przesłuchaniu danego materiału wydadzą Ci się zupełnie nieznane. Czasem, by zidentyfikować fonetycznie poszczególne wyrazy, trzeba wsłuchać się w nagranie kilkukrotnie.

3. Zrób to sama/sam! Czyli moc tutoriali w rozumieniu ze słuchu w obcym języku

 

Chcesz zainstalować program? A może naprawić odkurzacz, wykonać własnoręcznie ławę na taras lub przyrządzić sernik angielski? Skorzystaj z tutoriali w języku, który chcesz opanować. Twoją dodatkową siłą napędową będzie potrzeba zdobycia konkretnych informacji. W rozumieniu ze słuchu instruktaży w języku obcym, szczególnie pomocny będzie też obraz — wybieraj filmy wideo, a nie same słuchowiska. Obserwacja wykonywanych przez instruktora czynności ułatwi Ci zrozumienie ich opisu!

4. Podcasty i audiobooki — przełącz się na słuchanie!

 

Nie ma co ukrywać — rozumienie ze słuchu w obcym języku bez jednoczesnego odbierania komunikatów wzrokowych do łatwych nie należy. Słuchanie audiobooków lub podcastów polecamy więc szczególnie osobom na co najmniej średniozaawansowanym poziomie umiejętności językowych. Jeśli wybierzesz zbyt trudny materiał do odsłuchu — niewiele z niego zrozumiesz i tylko niepotrzebnie się zniechęcisz. 

Słuchowiska dobieraj również do swoich zainteresowań — nużące przemowy, wypowiedzi na tematy, które nawet w języku ojczystym wydają Ci się nudne, nie będą stanowić dla Ciebie dobrego materiału edukacyjnego. Im bardziej przyjemny i bliski Ci temat podcastu czy audiobooka, tym więcej czasu i zaangażowania poświęcisz na jego zgłębianie (a tym samym — naukę rozumienia ze słuchu wypowiedzi w języku obcym).

5. Niezależnie od tego, co Ci w duszy gra — słuchaj muzyki!

 

Ze słuchaniem piosenek w obcym języku jest podobnie, jak z oglądaniem obcojęzycznych filmów — warto robić to z głową (ale i sercem)! Przesłuchaj utworu wiele razy, z melodii (która nie ułatwia rozumienia ze słuchu!) postaraj się wydobyć słowa. Następnie poszukaj w internecie tekstu piosenki i śledząc po kolei wersy — studiuj jej treść. Pamiętaj jednak, że teksty artystyczne rządzą się swoimi prawami. Na szczęście pełno w nich emocji — a te są przecież niezastąpionym nośnikiem znaczeń i treści.

Rozumienie ze słuchu w obcym języku przestanie być problemem, jeśli zdecydujesz się na dostosowany do Twoich potrzeb kurs w Szkole Języków Obcych Koliber. Rozwijaj umiejętności językowe w sposób skuteczny, kompleksowy i do tego przyjemny! Z nami usłyszysz różnice!