Dlaczego warto wykorzystać fundusze UE do rozwoju językowego pracowników swojej firmy?

Fundusze UE dla firm

Nie od dziś wiadomo, że znajomość języka obcego wyraźnie zwiększa szanse na znalezienie wymarzonej pracy. W czasach wszechobecnej globalizacji i mobilności pracowników pomiędzy różnymi krajami z całego świata zakres kompetencji wymaganych od nich mocno uległ zmianie, czego najlepszym przykładem są umiejętności językowe. Szczególnie duży nacisk na naukę języków obcych kładzie się w szkołach, jednak z roku na rok widzimy, że pracodawcy również coraz częściej aktywizują pracowników do wzbogacania swoich kompetencji, m.in. oferując im udział w kursach finansowanych ze środków Unii Europejskiej.

Finansowanie kursu językowego z funduszy UE – na czym to polega?

Jak wynika z przepisów zawartych w kodeksie pracy, kurs językowy stanowi jedną z kluczowych form podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracownika. Niestety, nie wszystkie firmy dysponują odpowiednimi środkami finansowymi na rozwój kompetencji językowych u swoich pracowników. Z pomocą przychodzą wówczas różnego rodzaju projekty unijne, w tym m.in. Podmiotowy System Finansowania, który jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego UE.

W ramach tego projektu właściciele firm i działalności gospodarczych, jak również pracownicy (etatowi lub ci zatrudnieni na podstawie umów cywilno-prawnych) mogą skorzystać z kursów językowych z dofinansowaniem, które wynosi nawet do 80% ceny rynkowej szkolenia. Poziom dofinansowania różni się w zależności od wielkości firmy, jednak w wielu przypadkach jest on ustalany indywidualnie, na podstawie dodatkowych kryteriów.   

W jaki sposób można skorzystać z dofinansowania kursu językowego z funduszy UE?

Droga do uzyskania dofinansowania na rozwój językowy pracowników firmy jest prosta i dzieli się na kilka etapów:

  1. skontaktowanie się z Operatorem realizującym dany projekt (w przypadku kursów językowych na terenie województwa śląskiego jednym z dostawców usług rozwojowych jest nasza szkoła językowa KOLIBER);
  2. zarejestrowanie pracodawcy jako uczestnika instytucjonalnego w Bazie Usług Rozwojowych;
  3. poproszenie pracowników, którzy będą korzystać z usług rozwojowych, o założenie własnych profili uczestnika indywidualnego i przypisanie ich do profilu instytucjonalnego;
  4. podpisanie umowy wsparcia z Operatorem, co pozwala na uzyskanie numeru identyfikacyjnego wsparcia;
  5. wpłata obowiązkowego wkładu własnego, który dla mikroprzedsiębiorstw nie przekracza 20% wartości szkolenia, o które ubiega się pracodawca.

Wykorzystanie funduszy europejskich do rozwoju językowego pracowników – dlaczego warto z nich skorzystać?

W niemal każdej branży pracodawca wymaga dziś od pracowników znajomości przynajmniej jednego języka obcego. W niektórych branżach, czego przykładem jest m.in. IT, marketing oraz PR, nawet ponad 80% pracodawców uważa znajomość języka angielskiego jako wymóg konieczny do zatrudnienia danego pracownika. Oznacza to, że jeżeli osoba aplikująca na określone stanowisko nie posługuje się językiem obcym przynajmniej w stopniu komunikatywnym, jest skazana na odrzucenie nawet 4/5 ofert pracy! 

Co ważne, lepsza znajomość języka angielskiego to też większe szanse na awans zawodowy i elastyczność w realizacji podejmowanych obowiązków, co w wielu przypadkach znajduje swoje odzwierciedlenie w kwestiach finansowych. Wystarczy tylko przyjrzeć się statystykom, które jasno wskazują, że znajomość języka angielskiego na poziomie co najmniej średnio zaawansowanym (B1) wpływa na zwiększenie zarobków nawet o 35%.

A jak to wygląda z punktu widzenia pracodawcy, który umożliwia pracownikom skorzystanie z oferty kursów językowych z dofinansowaniem? Najważniejsze korzyści, jakie może on w ten sposób osiągnąć, to:

  • poszerzenie zakresu umiejętności pracownika, co w efekcie pozwala na przydzielenie mu zadań na znacznie większą skalę;
  • poprawa relacji pomiędzy pracownikiem a pracodawcą, a także wzrost lojalności i zaufania wobec osoby, która pomogła pracownikowi w rozwoju zawodowym;
  • lepsze samopoczucie pracowników, co przekłada się na wzrost ich efektywności w pracy;
  • integracja zawodowa pracowników, którzy mogą wspólnie brać udział w zajęciach;
  • możliwość nawiązania relacji biznesowych z zagranicznymi kontrahentami.

Z przyjemnością informujemy, że w naszej szkole językowej prowadzimy kilka rodzajów kursów językowych z dofinansowaniem z UE. Osoby zainteresowane tego typu formą wsparcia zachęcamy do kontaktu z naszymi doradcami, którzy udzielają szczegółowych informacji i wskazują, w jaki sposób aplikować o środki, a także jak się z nich rozliczać.